NOE EDU-JETTER

ul. Łanowa 23a, 87-800 Włocławek
ul. Jana Pawła II 14, 09-402 Płock

naglowek-prawy.png

Ośrodek Terapii Uzależnien, Profilaktyki i Pomocy Rodzinie WATRA

piątek, 23 marzec 2018 12:31

Przy stole...

     Czas Świąt Wielkanocnych to czas spędzony z Rodziną, najczęściej przy stole. Przy stole zastawionym tradycyjnym jedzeniem, jak i trunkami zawierającymi alkohol. Często namawiamy najbliższych do napicia się, wznosząc toasty, mówiąc " na zdrowie". Członkowie rodziny, przyjaciele, znajomi doskonale wiedzą,    kto przy stole ma problem w nadużywaniu alkoholu. Postarajmy się w ten świąteczny czas uszanować odmowę (a wręcz nie stawiania kieliszka), tym którzy wzmagają się z chorobą jaką jest uzależnienie. Pozwólmy cieszyć się świętami wszystkim.

 

Osoby współuzależnione często uważają, że to alkohol jest sprawcą przemocy. To on jest przyczyną wszystkiego złego w rodzinie. To on z czułego, kochającego partnera robi osobę nieobliczalną. To on zabiera dzieciom spontanicznego, radosnego i tryskającego
pomysłami ojca. Dlatego też taka osoba współuzależniona idzie na wojnę z alkoholem, uwalniając swojego bliskiego od jakiejkolwiek odpowiedzialności. Alkoholik dość szybko orientuje się, że do jego picia i agresywnych zachowań
pojawiło się żelazne alibi. Zawsze spotykając się z pretensjami i żalem otoczenia, będzie mógł powiedzieć, że po alkoholu coś się z nim złego dzieje, co jest spójne z obserwacjami i myśleniem współuzależnionej ofiary. Osoby współuzależnione są przekonane, że muszą podjąć stosowne i konieczne kroki mające na celu uratowanie swojej rodziny. Mamy okazję usłyszeć wówczas argumenty, że robią to w dużej mierze dla siebie, bo chodzi o ratowanie męża, ojca jej dzieci. Trudno sobie wyobrazić, ile energii kosztują podjęte działania. Oprócz prowadzenia domu i zajmowania się dziećmi często osoby takie pracują intensywnie zawodowo, żeby skutki finansowe picia partnera nie naraziły na szwank budżetu domowego. Chcesz bardzo pomóc osobie uzależnionej - to pomóż przede wszystkim sobie. Pomocy mogą udzielić pracownicy instytucji, tj. : Poradnia Leczenia Uzależnienia od Alkoholu, Poradnia Zdrowia Psychicznego, Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Ośrodek Terapii Uzależnień Profilaktyki i Pomocy Rodzinie WATRA.

czwartek, 10 listopad 2016 13:24

Godziny wizyt

Spełniając Państwa oczekiwania ośrodek działa od poniedziałku do niedzieli. Godziny wizyt są dostosowane do Państwa wymagań i możliwości czasowych.

Terapeuci pełnią dyżury pod numerami tel: 660 887 300, 882 110 751.